Vodovodní přípojka

Podle technické normy se vodoměrná sestava umísťuje buď v objektu, nebo ve vodoměrné šachtě mimo objekt.
Umístění v budově
U podsklepených budov zpravidla v podzemním podlaží, maximálně 2 metry od obvodové zdi ve výšce 20 až 120 cm nad podlahou. Vždy na suchém a větratelném místě chráněném proti zamrznutí. V nepodsklepených budovách je preferováno umístění do mělké šachty (např. pod chodbou), popřípadě lze vodoměr umístit do skříňky nebo výklenku ve stěně chodby.
Umístění mimo budovu
Provádí se v případě, že vodoměr nelze umístit v budově. V těchto případech se zřizují vodoměrné šachty, které se umísťují na pozemku u připojeného objektu, těsně u hranice nemovitosti. Rozměry vodoměrné šachty se stanoví dle velikosti vodoměrné sestavy, přičemž minimální doporučená šířka je 90 cm a výška 150 cm. Vodoměrná šachta musí být zabezpečena proti vniknutí nečistot, podzemní a povrchové vody, musí být přístupná a odvětraná. Vstupní otvor musí mít světlost minimálně 60 cm. Vodoměrná šachta slouží pouze pro umístění vodovodního potrubí a vodoměru. V současnosti se používají především prefabrikované šachty vyrobené z plastu.
Vodovodní přípojka je potrubí, které spojuje rozvodnou síť vodovodu pro veřejnou potřebu (městský vodovod) s vnitřním vodovodem. Je to samostatná stavba tvořená úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li osazen vodoměr, pak k hlavnímu uzávěru vnitřního vodovodu.
Pro jednoho odběratele vody se zřizuje zpravidla jedna vodovodní přípojka, výjimky povoluje provozovatel vodovodu. Trasa přípojky má být co nejkratší, bez zbytečných lomů a má být kolmá na připojovanou nemovitost. Má být uložena v nezámrzné hloubce, která se stanoví podle místních podmínek. Potrubí přípojky se navrhuje s minimálnímsklonem 0,3 % a má stoupat směrem k vnitřnímu vodovodu.
Materiálem potrubí vodovodní přípojky je obvykle HDPE, pro přípojky s průměrem nad DN 80 tlaková litina.
Napojení potrubí vodovodní přípojky na vodovodní řad se provádí pomocí navrtávky nebo vsazením odbočky (Lt)

